Oto lastik otomobillerin hareket ederken, asfalt üzerinde daha düzgün bir şekilde ilerleyebilmesini sağlayan, kauçuk malzemeden üretilmiş, üzerinde çeşitli diş desenleri bulunan ve otomobil modellerine göre farklı ebatlarda olabilen araba parçasıdır.

Otomobil lastik değişimleri ortalama her 50 bin kilometrede bir ihtiyaç duyulması halinde yapılmalıdır. Oto lastik ömrü, kullanım şekillerine göre de değişirken, yasa gereği 1.6 mm altına düşen tüm oto lastikler değiştirilmelidir. Oto lastik değişimi yapılırken, oto lastik ebatlarına ve oto lastik fiyatlarına dikkat edilmelidir. Ucuz oto lastik seçimi yerine, kaliteli markaların ürünlerini seçmek çok daha faydanıza olacaktır. Fren performansı, yol tutuşu ve sürüş güvenliği üzerinde doğrudan etkili olan oto lastikler, değiştirilmemesi durumunda ise arabanızın amortisörlerine, ön düzen parçalarına kadar birçok araba parçasına zarar vermektedir. Kışlık otomobil lastik ve yazlık oto lastik neden önemlidir? Tıpkı ayakkabılarımız gibi, araba lastikleri de mevsimlere göre farklı kategorilere ayılmaktadır.

Yazlık oto lastikler ve kışlık oto lastikler, mevsimlere göre araçlarımıza uygulanması ve bu şekilde kullanılmalıdır.
7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarının seyrettiği mevsimlerde kışlık oto lastikler kullanılmalıdır.

 

Daha sıcak hava koşullarında ise yazlık lastikleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü her iki lastiğin de, mevsimlere göre sergileyeceği performans farklı olacağından bu tarz bir oto lastik seçimi yapmak sürüş güvenliği açısından oldukça önemlidir.Takipte Kal