Fren balatası nedir? Otomobilin süratini azaltmaya yarayan ve fren disklerine sürtünme yoluyla çalışan bir tür sürtünme malzemesidir.

 

Fren balatası nasıl çalışır? Otomobilinizin fren pedalına bastığınızda fren merkezinde olan hidrolik yağ, sistem sayesinde basınçlı bir şekilde fren sistemindeki hortumlara pompalanır. Burada fren kaliperleri altında bulunan fren balataları fren disklerine sürtünme vasıtasıyla baskı uygulayarak otomobilin süratini azaltmaya yardımcı olur.

 

Fren balataları ve diskleri hangi durumlarda değiştirilmelidir?

 

Fren balataları: Balata değişimi doğrudan kullanıcının fren sistemini ne kadar sıklıkta kullandığıyla alakalıdır. Aynı kilometreye sahip iki aracın bile fren sistemindeki yıpranmışlık seviyesi değişkenlik göstermektedir. Uzmanlara göre her 35-45 bin km de bir fren balatalarının kontrollerinin yapılmalı ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.


Bu kilometrelerden önce ya da sonra da fren balataları yıpranmışlık durumlarına göre ihtiyaç görülürse değiştirilmelidir.

 

Fren sisteminde hangi markaları tercih etmeliyim?

 

Hem balatalarınızda, hem disklerinizde orijinal yedek parça kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 

Orijinal olmayan yedek parça daha kısa sürede aşınacağından maliyet anlamında da size ekstra harcamalar çıkartacaktır.Takipte Kal